Kiskunhalasi Szakképzési Centrum
6400 Kiskunhalas, Kossuth u. 23. | +36-77/421-379
A Zrinyi 2026 program keretében átalakul a Magyar Honvédség. E program keretében egy új katonai egység jön létre, az Önkéntes Területi Tartalékos (ÖTT) katonai szervezet. Az ország valamennyi járásában, járásonként megalakítandó, területi elven szervezett önkéntes tartalékos századok célja, hogy szükség esetén helyben álljon rendelkezésre egy kiképzett, felkészített, alkalmazható erő. A területvédelmi tartalékos század tagjai a felkészítések alkalmával olyan kiképzést, tudást kapnak, mely a helyi közösség védelmi képességét növeli, legyen szó honvédelmi vagy katasztrófavédelmi helyzetről. Miután protokolláris feladatai is lehetnek a tartalékos katonáknak, jelenlétük emelhetik helyi szinten is az ünnepi megemlékezések, koszorúzások színvonalát. A tartalékosok felkészítése és az alkalmazása helyben történik, évente összesen 20 napban. Elérendő cél, hogy ne legyen egyetlen magyarországi megyében olyan település, amely nem rendelkezik tartalékos katonával, bizonyos létszámú kiképzett katonai erővel. Városunkban is beindult a toborzás. Vezdán Csaba, iskolánk Rendészeti és Közszolgálati Szakmacsoport vezetője felvette a kapcsolatot a megyei toborzó irodával, melyet követően a Magyar Honvédség képviselői az iskolában tájékoztatást és toborzást tartottak. A rendész tanulók között nagy volt az érdeklődés, de jelentkezni csak azok tudtak, akik a 18. életévüket betöltötték. Közel hetven diák és tanár döntött a jelentkezés mellett. Október hónapban megkezdődtek az alkalmassági vizsgálatok, melyeket iskolánkban tudtak végrehajtani. A század állománya november 9-én aláírta a Magyar Honvédséggel az Önkéntes Területi Tartalékos szerződést, melyet egy nagyszabású ünnepség keretében tettek hivatalossá 2017. november 30-án. Az első kiképzésre 2017. december 8-a és 10-e között került sor. (Képek a galériában) Az első nap 07.30 órára kapott mindenki katonai behívó parancsot, majd két csoportban egy katonai raktárbázisra utaztak, ahol megkapták egyenruhájukat. A második és harmadik napon az iskolánkban katonai képzéseken vettek részt. Megismerkedtek az alaki kiképzéssel, közelharccal, fegyvertechnikai, elsősegély nyújtási ismeretekkel. A század állománya a kiképzés végére megismerte, hogy milyen a katonák élete, kiképzése, élményekkel gazdagodva tértek vissza családjukhoz, majd a következő tanítási napon ismét az iskolapadban ülve gazdagították tudásukat.
Magyar Honvédség visszatért Kiskunhalasra. Így fogalmazott a kiskunhalasi járási önkéntes területvédelmi század megalakulása kapcsán rendezett ünnepségen Takács Attila dandártábornok a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Szakgimnáziumának és Szakközépiskolájának sportcsarnokában. Az eseményen jelenlévő Vargha Tamás honvédelmi miniszterhelyettes is kiemelte beszédében, hogy a diákok, pedagógusok nagy szolgálatot tesznek a hazának.
Mint arról korábban beszámoltunk toborzót tartottak annak érdekében, hogy Kiskunhalason is megalakuljon az önkéntes területvédelmi tartalékos század. A Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Szakgimnáziumának és Szakközépiskolájának tanulói, valamint Vezdán Csaba vezetésével a tanárai is élen jártak abban, hogy a szervezet minél előbb létrejöjjön. Az alakulásra csütörtökön délelőtt került sor az intézmény sportcsarnokában, ahol jelen volt Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára, miniszterhelyettes, valamint Pölöskei Gáborné, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzési és felnőttképzési helyettes államtitkára is.
- Ma egy olyan nemes ügy mellett kötelezték el magukat, mellyel nagy szolgálatot tesznek Magyarországnak - fogalmazott a miniszterhelyettes. Kiderült, hogy az eseménynek helyet adó dékániból közel hetven diák és tanár kötelezte el magát a századhoz. Ezt hangsúlyozta Papp Gyula főigazgató. A tanulók korábban ifjú polgárőrként is jeleskedtek, ennek a mozgalomnak az életre hívásában szintén élen járt a halasi középiskola. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke kiemelte, hogy a fiatalok eddig is sokat vállaltak és ezután is lehet rájuk számítani. A szerződések ünnepélyes okmányát Takács Attila dandártábornok, a Magyar Honvédség Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokságnak a parancsnoka; Vezdán Csaba rendészeti és közszolgálati szakmacsoport vezetője, valamint Hegyi Barbara diák látta el kézjegyzével.
A dandártábornok, aki Benkő Tibor Honvéd Vezérkar főnököt képviselte az ünnepségen úgy fogalmazott: a Magyar Honvédség visszatért Kiskunhalasra utalva arra, hogy korábban évtizedeken át jelen volt a katonaság a városban. Bányai Gábor Kiskunhalas és körzete országgyűlési képviselője köszönetet mondott az önkénteseknek, akik vállalták ezt a nehéz és szép feladatot. Az eseményen közreműködtek a házigazda iskola diákjai, valamint a hódmezővásárhelyi dandár helyőrségi zenekarának tagjai.
http://halasmedia.hu/rovatok/kozelet/megalakult-a-jarasi-teruletvedelmi-szazad-galeriaval
Jáger Levente
Halasmedia
Múlt héten a rendész diákjaink látogatásokat tettek a Kiskunhalasi rendőrkapitányság épületébe, illetve a Készenléti rendőrségnél.
9. évfolyamos diákjaink egy előadást hallgattak meg Torma Sándor rendőr ezredestől, aki a határrendészet munkájával ismertette meg őket, majd ezt követően bepillantást nyertek a határőrség-rendőrség múltjába. Fráter Sándor ny. hőr. alezredes egy tárlatvezetéssel egybekötött előadását hallgatták meg a rendőrség épületében található múzeumban, majd az Őrzött szállás különböző helyiségeit nézhették meg.
13. évfolyamos diákjaink a készenléti rendőrség szigorúan őrzött épületébe léphettek be, ahol az ügyeleti szobán kívül a fegyverszobát, gépjárműparkot, és a fegyverzeti anyagokat is megtekinthették. Egy-két szerencsés személy még a bevetési ruhát is magára ölthette
14. évfolyamos diákjaink már a közrendvédelmi osztályon tájékozódhattak az ügyeleti rendszerrel, a fegyverszobával, illetve az ügyviteli rendszerrel kapcsolatban.
9/B Ardi Réka
2017.10.18.-án lehetőségünk volt megtekinteni a Kiskunhalasi Rendőrkapitányságot. A helyszínen egy előadáson vettünk részt, amit Torma Sándor rendőr ezredes tartott. Az előadás témája a határrendészet és a migráció volt. A tájékoztató körülbelül 1 órát vett igénybe. Utána átmentünk a határőrség-rendőrség múzeumba, ahol a rendészet múltjáról nagyon jó információkat kaptunk. Ezután az Őrzött szállást tekintettük meg, ahol az őrizetesek voltak. Ezen a helyen több helyiséget is megnézhettünk. Pl: A dohányzó szobát, ahol cigi csikkekel hagytak üzenetet a falon egymásnak. A sétáltató udvart, ahol napi 2 órát levegőzhetnek és a migránsok szobáit is. Az előadás nagyon jó volt, sok új információval gazdagodtunk
13/B Dobos Afrodité Noémi.
2017. 10. 16.-án utunk a Kiskunhalasi Készenléti Rendőrséghez vezetett ahol Tóth László alezredes Úr fogadott minket, aki egyben iskolánk óraadó tanára. A fő cél a tananyagban lévő dolgok elsajátítása volt. Betekinthettünk az ügyeleti irodába, aminek szemrevételezhettük a feladatát, láthattuk kialakítását. Az egész épületben körbevezettek minket és beléphettünk a vezetők irodájába. Benéztünk az előadó terembe, ott éppen továbbképzés zajlott. Eljutottunk a fegyvertisztítóba ahol minden hasznos információt megkaptunk a Készenléti Rendőrség által használt fegyvertípusokkal kapcsolatban. Végül a fegyverszobára került a sor, ami rácsos ajtóval illetve speciális gyurmalakattal és más biztonsági eszközökkel is védve van.
Vezdán Csaba rendészet-közszolgálat szakmacsoport vezetője: Ezekkel a látogatásokkal közelebb szeretnénk hozni a rendészet különböző szakterületeit a diákjainkhoz, ezzel is segítve a döntésüket a továbbtanulásukban. Fontosnak tartom, hogy a napi munka közben nyerhetnek betekintést a rendőrség életébe, és tekintélyes szakemberektől hallgathatnak előadásokat.
Köszönjük a lehetőséget.
2017. október 21-én Százhalombattán jártunk, az OPSZ Ifjú Polgárőrsèg tagozata szervezésében egy 1956 emlèkfutással egybekötött akadályversenyen, melyen három kategóriában lehetett indulni: Lány, fiú és vegyes csapatban.
Minden kategóriában indultunk, és mindhárom csapatunk nyert.
Az akadályverseny feladatai:
- Gumikon keresztül futás,
- Kötelek alatt átkúszás (kb 10 méter),
- Padon való egyensúlyozás,
- Zsámolyok felett való szökdelés, a végén egy szekrényen való átugrással, mászás,
- Lövészet, bukó célra való lövés.
A résztvevők: Fiúk: Dávoda Zoltán, Rigler Adrián, Császár Viktor. Lányok: Szabó Diána, Papdi Éva, Gáspár Krisztina Barbara. Vegyes: Fülöp -Székely Zalán, Banka Dániel Bence, Hegyi Barbara.
"Remélem minden rendész diákot büszkeséggel tölt el az elért eredmény, és példaképül szolgálnak nekik a fenti személyek. Mi nagyon büszkék vagyunk rájuk hiszen ebben az évben minden verseny megnyertek! Csak így tovább, Hajrá Dékáni, Hajrá rendészek”
Az idei évben is megnyerte a Bács-Kiskun megyei haditorna versenyt a Dékáni Árpád Szakgimnázium felkészült csapata.
A Honvédelmi Minisztérium által szervezett verseny megyei fordulóját Ballószögön rendezték meg szeptember 28-án.
Összesen 18 csapat harcolt a kupáért. 7 versenyszám várt rájuk: ügyességi, elméleti, egészségügyi és különféle sportfeladatokat kellett végrehajtani. A játékos vetélkedő komoly felkészülést kívánt a diákok részéről. A Dékáni Árpád Szakgimnázium 3 csapatot indított. Közülük került ki a győztes is. A 12. évfolyamos tanulók (Császár Viktor, Dávoda Zoltán, Kelemen Viktor és Rigler Adrián) szoros megmérettetésben nyerték meg ismét a kupát. A felkészítő tanárok (Bártory Gábor és Vezdán Csaba) is rendkívül büszkék voltak a tanulók teljesítményére. Külön öröm, hogy ahogy tavaly, idén is a Dékáni Árpád Szakgimnázium mehet az országos versenyre, melyet a Közszolgálati Egyetem Hadtudományi karán rendeznek meg 2018 áprilisában.
A Bács megyei fordulón jelen volt Durgó Tamás őrnagy is, aki elmondta, hogy a minisztérium nem titkolt célja a versennyel az, hogy erősítse a Magyar Honvédség és a társadalom kapcsolatát, elősegítse a honvédelmi nevelést, valamint népszerűsítése a sport és egészséges életmódot a katonai pályára készülő diákok körében.
„Fantasztikus érzés olyan diákokkal indulni akik szívüket teszik bele a versenyzèsbe, ismét bizonyítva, hogy érdemes hozzánk, az ország egyik legjobb rendèszkèpző iskolájába jönni tanulni! Gratulálok minden résztvevőnek, mivel mindhárom csapatunk remekül teljesített, és nagyon büszkèk vagyunk rájuk! Hajrá Dékáni, Hajrá rendèszet!’
Vezdán Csaba rendészet-közszolgálat szakmacsoport vezetője
Az iskolánk és az 1. Katonai Igazgatási és Érdekvédelemi Iroda közötti együttműködési megállapodás és jó kapcsolat kiterjesztése folytán az iskolánkban elkezdődött a 18 év feletti diákok bevonása a Tartalékos rendszerbe.
Az első tájékoztatásra szeptember 25-én került sor, melyen két végzős rendész osztályt, és két érettségire épülő, közszolgálati ügyintéző képzésen résztvevő diákokat kerestek meg.
A tájékoztató után 59 fő jelentkezett előzetesen a rendszerbe. Ez kiemelkedő létszám az egész megyében.
Amennyiben az alkalmassági vizsgálatokon is megfelelnek a diákjaink, akkor télen már fel is állhat a megyében először a Kiskunhalas járás területvédelmi tartalékos százada.
„A honvédelem nemzeti ügy! Ezt szem előtt tartva kezdtünk érdeklődni a tartalékos szolgálat iránt még évekkel ezelőtt. Ez a mostani egy új önkéntes tartalékos forma amely területvédelmi elven szervezett szinten, járásonként rendelkezik olyan felszerelt egységekkel, amelyek alapszinten akár kibervédelmi képességgel is rendelkezik. Akit eddig vonzott a katonaság, de vonakodott a lakóhelyétől rövidebb-hosszabb időre elszakadni, hogy felkészítésen vegyen részt, akkor ezt a szolgálati forma pont neki találták ki. Helyben tartják a felkészítést, az iskolai szünetekben, melyet betudunk számolni a kötelező nyári gyakorlati idődben is.
Az előadások alatt és utána az érdeklődők köréből láttuk, hogy a későbbi jelentkezésekkel sem lesz gond, mivel már most több még 18 év alatti tanulónk jelezte, hogy a jövőben szeretne ebbe belépni, így az utánpótlás garantált”
Vezdán Csaba rendészet-közszolgálat szakmacsoport vezető.
Szeptember 16-án, Budapesten a Magyar Autóklub Közlekedésbiztonsági és Oktatási parkjában tartották idén is a Ludrovszky Gyula Polgárőr Közlekedésbiztonsági Versenyt, melyen először vehették részt az ifjú polgárőrök is.
A verseny két részre volt bontva, elméleti és gyakorlati részre. Az elméleti versenyen polgárőr ismeretekből, és Kresz tudásból kellett számot adni, a gyakorlati rész pedig egy szimulációval kezdődött, melyen motor szimulátorra kellett felülni, és városban menni, ahol hirtelen felbukkanó balesetet kellett ügyesen kikerülni, illetve egy feladatot végrehajtani. Ezután a valóságban is fel kellett pattani a segédmotorra, és egy ügyességi pályán kellett minél kevesebb hibaponttal végigmenni.
Eredmények:
Elméleti győztes: Fülöp-Székely Zalán 10/B osztályos tanuló lett
Csapatverseny harmadik helyezettje: KSZC Dékáni Árpád Szakgimnázium csapata.
Csapatunk tagjai: Fülöp-Székely Zalán, Lukács Róbert 10/B osztályos tanulók
„Nem hittem volna, hogy az első versenyünk e szakterületen ilyen eredménnyel zárul. Nagyon büszke vagyok rendész diákjainkra. Nagyon népszerű nálunk az Ifjú Polgárőrség Oktatási Központja, mely révén be tudjuk vezetni a gyerekeket a rendészet világába. Épp ezért nagyon hasznosnak találom, és támogatom az Ifjú polgárőröket, és minél több diákot próbálunk bevonni ebbe a szervezetbe. Biztosra veszem, hogy az itt megszerzett tudást a diákjaink a jövőben is tudják kamatoztatni. Hajrá Dékáni, Hajrá rendészet”
(Vezdán Csaba rendészet-közszolgálat szakmacsoport vezető)
Az egyéni versenynek Szolnok volt a házigazdája április 3-4-én. Az intézményünket 8 diák képviselte a 30 fős mezőnyben. Az eredményhirdetés pénteken délelőtt volt, amelyen kiderült, hogy Szalai Máté a 3. helyen végzett, ami történelmi sikernek számít az iskolánkban. Máté ezért 100 többletpontot vihet magával a felvételijéhez.
A többi versenyző is kitett magáért, Szalai János a 12. helyen (50 pont), Molnár Jenő Pèter a 13. helyen (50 pont), Szili Nóra a 17. helyen ( 50 pont), Vajda Vivien a 20. helyen (50 pont), Sulyok Stefanie a 21. helyen (25 pont), Pintèr Krisztián a 23. helyen (25 pont), míg Dobos Noèmi a 24. helyen (25pont) zárta a rangos versengést.
Az átalakított rendészeti versenyrendszer sem akadályozta meg a Kiskunhalasi Humán Szakképzési Centrum csapatát, hogy bejusson az országos döntőbe. Ennek helyszíne Miskolc március 31-01 volt, ahol húsz iskola mérte össze tudását, felkészültségét. Az iskolánk ismét remekelt és a Bács-Kiskun megyében a legjobbnak bizonyult, összesítésben pedig a tizedik helyet szerezte meg, amely kiváló teljesítményt takar. A csapatban Szalai János, Szalai Mátè, Sutka Dávid, Juhász Martin, Molnár Pèter kapott helyet.
- Mindenkire, helyezéstől függetlenül nagyon-nagyon büszke vagyok. Az ország legjobb diákjai között vagytok rendèszetből!. Köszönöm mindenkinek, az iskolámnak, kollègáimnak a segítséget, akik ehhez a fantasztikus eredményhez hozzájárultak. De legfőképpen a diákoknak a sok tanulást, ès a jó hozzáállást - mondta Vezdán Csaba, a rendészeti-közszolgálati szakmacsoport vezetője.
Iskolánkat felkérte az Oktatási Hivatal, hogy az ágazati képzésben résztvevő iskolák rendészeti szakot oktató dolgozói részére, érettségivel kapcsolatos konferenciát szervezzen meg, és bonyolítson le.
A diákok megmérettetése előtt fontosnak tartottuk, hogy olyan személyeket hívjunk meg, akik tényleges információkkal rendelkeznek az ágazati érettségivel kapcsolatban.
Így került megkeresésre:
- Dr. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy Belügyminisztérium Közszolgálat-fejlesztési és Stratégiai Főosztály Oktatásigazgatási Osztály vezetőjét.
- Rácz György c. tű. ezredes, Belügyminisztérium Közszolgálati Személyzetfejlesztési Főigazgatósága Oktatási Igazgatóság igazgatója.
- Országos Rendőr-főkapitányság Rendőrségi Oktatási és Kiképzőközpont Dr. univ. Dsupin Ottó r. dandártábornok, rendőrségi főtanácsos képviseletében Budaváriné Béres Erzsébet vezető főtanácsos, oktatási referens
- Belügyminisztérium OKF Oktatásigazgatási és Kiképzési Főosztályáról: Diriczi Miklós tű. ezredes a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ Oktatási igazgató-helyettese
- Kunczné Papp Éva tű. százados a BM OKF Oktatásigazgatási és Kiképzési Főosztály kiemelt főelőadója
- Dr. univ. Beregnyei József ny. dandártábornok személyi és vagyonőr képzési szakértő
- Herbszt Krisztina bv. alezredes Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központ Oktatási és Koordinációs Osztály osztályvezetőjét
- Kutsera Péter r. alezredes Belügyminisztérium Közszolgálati Személyzetfejlesztési Főigazgatósága Rendészeti Továbbképzési és Felnőttképzési Szakterületről
- Győri Levente bv. alezredes, Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Humán Szolgálat Oktatási és Szociális Osztály osztályvezetője.
A megkeresett személyek örömmel álltak a konferencia mellé, hiszen a végzős diákok egy nagyon fontos állomásához tudtak információkkal hozzájárulni.
A konferencián felszólaló személyek a Belügyminisztériumból, a rendészeti ágazat vezető szakembereitől segítséget nyújtottak az érettségihez, a nyári szakmai gyakorlat lebonyolításához illetve a szakgimnáziumi képzéshez.
Reméljük, hogy a konferencián szerzett új információkkal már a diákjaink is sikeresen tudnak
fotó: Gáldonyi Sándor százados, MH HKNYP
A Humán iskola rendész diákjai egy Katasztrófavédelmi gyakorlaton vehettek részt. A kiskunhalasi vasútállomáson egy vasúti baleset műszaki mentésében kaptak lehetőséget betekinteni, sőt aktívan részt venni. Így legalább amit tanulnak elméletben, azt gyakorlatban is kipróbálhatják.
11/C Arany Réka, Bankos Barbara:
„Úgy gondoljuk, teljesen jól össze lett hozva a csütörtöki nap, izgatottan értünk oda és alig vártuk, hogy meg tudjuk mit kell csinálni. Kb 10perc alatt kiosztották a feladatokat, majd mindenki a helyére ment. Izgalmas volt a mentés része, jól végezték a katasztrófavédők a dolgaikat. Orbán Balázs tűzoltó parancsnokkal sokat beszélgettünk és sok érdekes dolgot mondott\mondtak el nekünk. Nagyon klassz volt es reméljük még lesz ilyenben részünk!”
Mai napon Budapesten, Boross Péter Magyarország volt miniszterelnöke, Papp Károly rendőr altábornagy Országos főkapitány, illetve több prominens állami vezető jelenlétében, Dr Túrós András ny. rendőr altábornagy úrtól, az Országos Polgárőr Szövetség elnökétől, október 23-i ünnepségen vehettem át az... "Év Polgárőr pedagógusa" kitüntetést.
Köszönöm a lehetőséget az iskolámnak, kollégáimnak, illetve mindenkinek aki segít, hogy mindig magas színvonalon tudjunk dolgozni.
Hajrá Humán!
A 23 érettségizett fiatal a Kiskunhalasi Rendőrkapitányságon baleset- és bűnmegelőzési előadásokon vett részt.A Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Humán Szakképző Iskolájában 2016 szeptemberében kezdődött meg a közszolgálati ügyintéző képzés.
A tantervi követelményben szerepel számukra a KRESZ ismerete. A speciális képzés a rendészet, a honvédelem és a közszolgálat szakmacsoportba tartozik, így ezzel a végzettséggel – többek között – a rendőrség kötelékében tudnak elhelyezkedni a fiatalok.
Az oktatás keretében a diákok 2016. október 6-án látogatást tettek a Kiskunhalasi Rendőrkapitányságon, ahol baleset- és bűnmegelőzési előadásokat hallgattak meg, illetve egy kisfilmet néztek meg, amely az áldozattá válás megelőzéséről szólt.
A program egy kötetlen beszélgetéssel zárult. Ennek során szóba került a rendészeti pálya szépsége és fontossága, ami megerősítette a hallgatókat abban, hogy jó irányba kezdték meg tanulmányaikat.
Forrás: police.hu