Kiskunhalasi Szakképzési Centrum
6400 Kiskunhalas, Kossuth u. 23. | +36-77/421-379
Örvendetes, hogy egyre többen határoznak úgy, hogy embertársaik támogatását, segítését választják munkájuknak, hivatásuknak. Annak ellenére döntenek úgy, hogy a rászorulókkal szembeni nemtörődömség és az empátia hiánya jelentősen jelen van a mindennapokban – vagy éppen ezért. A segítő szakmák egyre növekvő népszerűsége erre hívja fel a figyelmet.
Az olyan klasszikus segítő szakmák, mint a szociális gondozó és ápoló például évek óta hiányszakmának számítanak Magyarországon, pedig a jövőben még nagyobb szükség lesz az ilyen típusú foglalkozásokra.
Mikor válaszd a szociális ápoló és gondozó szakmát?
Ha elhivatott vagy a segítő szakma és az iránt, hogy beteg, idős vagy sérült embereknek szeretnél segíteni, felelősséggel és türelemmel gondoskodni másokról. Szeretnéd megkönnyíteni a mindennapjaikat nyugodt környezetet biztosítva számukra.
Hol tudsz majd elhelyezkedni?
Szociális gondozó és ápolóként változatos munkalehetőségek várnak a hazai idősotthonokban, a fogyatékkal élők, pszichiátriai betegek, szenvedélybetegek nappali közösségi vagy bentlakásos intézményeiben, valamint az egyéb szociális ellátást nyújtó intézményekben. A nyugati országokban állandó hiány van szakképzett szociális gondozó és ápolókból, így a képzés elvégzésével külföldön is könnyen el tudsz helyezkedni.
Mi lesz a feladatod szociális gondozó és ápolóként?
Kapcsolatot teremtesz a segítségre szorulókkal, felméred a problémáikat. Segítesz nekik, hogy a megfelelő szociális vagy egészségügyi ellátáshoz hozzájussanak. Közreműködsz a személyre szabott ápolási, gondozási vagy rehabilitációs program kialakításában, és ezt végrehajtod az orvos utasításainak megfelelően. A mindennapi tevékenységek elvégzésében is segíted őket, és támogatást is nyújtasz nekik az egyéni vagy családi krízisek leküzdésében.
Miért és kiknek ajánljuk ezt a képzést?
Nincs is annál elhivatottabb feladat, mint emberek segítésével foglalkozni. Aki ezt a szakmát választja, megbecsülést, elismerést vált ki másokból. Ez a képzés leginkább azoknak jó választás, akik elkötelezettek a rászoruló embereknek való segítségnyújtás iránt, akik szívesen vállalnának munkát fogyatékkal élők, pszichiátriai betegek intézményéiben, idősek otthonában, vagy egyéb szociális ellátást biztosító nappali és közösségi intézményekben. A képzés célja annak a hozzáértésnek a kialakítása, amellyel biztos tudás birtokában szolgálhatja ki a rászorult emberek szociális és ápolási igényeit.
Visnyei Ágnes
A munkaügyi hivatal által szervezett 1300 órás szociális asszisztens képzés zárult iskolánkban 13 fő részére. A felnőtt hallgatóknak 2016. június 13-án indult a képzés. Minden nap jártak iskolába, a gyakorlatokat a HTKT Szociális Szolgáltató Központ Intézményeiben (Idősek otthona, Családok Átmeneti Otthona, Családsegítő, Idősek klubja) és a Kiskunhalasi Polgármesteri Hivatal, Szociálpolitikai csoportnál töltötték. A tanításuk március 28-én lett vége, utána a megmérettetés, a vizsgájuk következett, amire előzetesen 5 db írásbeli dolgozatot kellett leadniuk. 2017. április 11-én mindenki sikeres vizsgát tett, kiváló eredménnyel 4,68-as átlaggal.
Gratulálunk és mindenkinek jó elhelyezkedést kívánunk a szociális szakterületeken!
Somosköviné Németh Ildikó
gyakorlati oktatásvezető
Sikeresen vizsgáztak a 9. évfolyamos Szociális gondozó ápoló tanulók.
A szintvizsga annak a mérése, hogy a tanuló az első szakképzési évfolyamon a vizsga időpontjáig elsajátította-e az
alapvető, egyszerűbb munkaműveletek önálló elvégzéshez szükséges kompetenciákat.
A vizsgán a tanulók számot adtak az elsajátított gyakorlati és elméleti ismereteikről. A szintvizsga során a tanulók
központilag kiadott feladatsorok alapján dolgoznak, teljesítik az ebben leírt gyakorlati feladatokat. Ezek közé tartoznak
a különféle elsősegély-nyújtási feladatok, illetve ezek elméleti hátterének ismertetése (vérzés típusai, égési sérülések,
eszméletlen beteg ellátása, az újraélesztés szabályai stb.). Fontos továbbá, hogy a vizsgán a vizsgabizottság a szakmai
ismereteken túl a tanuló fellépését, a munkához való hozzáállását, a kommunikációt (viselkedés, hozzáállás, udvariasság
stb.) is figyelembe veszi az értékeléskor.
A 9. évfolyamos szociális gondozó és ápoló hallgatóink jó eredménnyel zárták ezt az elő megmérettetést. Tanulóink
sikeres szintvizsgát tettek, a feltételeknek megfeleltek, a követelményeket teljesíteni tudták.
A diákok ügyesek és felkészültek voltak.
Gratulálunk!
Somosköviné Németh Ildikó
gyakorlati oktatásvezető